Gmina Teresin

Gmina Teresin liczy 11 tys. mieszkańców. Leży w centrum Polski, 33 km na zachód od Warszawy, przy drodze międzynarodowej Berlin-Moskwa. Przez teren gminy przebiega szlak kolejowy łączący Europę Wschodnią i Zachodnią.

W przeszłości Teresin stanowił własność rodziny książęcej Druckich-Lubeckich. Dziś słynny jest ze znanego na całym świecie klasztoru i sanktuarium Niepokalanów, który w 1927 r., na terenach ofiarowanych przez księcia Jana Druckiego-Lubeckiego, założył św. Maksymilian Kolbe. Tu też znajduje się siedziba Radia Niepokalanów, Wydawnictwa Ojców Franciszkanów drukarnia, Ochotnicza Straż Pożarna złożona z braci zakonnych oraz Muzeum św. Maksymiliana. Godne obejrzenia są figurkowe przedstawienia „Misterium Męki Pańskiej” i „Panorama Tysiąclecia”.

Rozwój gospodarczy tych terenów nastąpił po 1815 r. i trwa do dzisiaj. Zdecydowało o tym atrakcyjne położenie przy głównych szlakach komunikacyjnych i bliskość chłonnego rynku warszawskiego. Poza produkcją rolną swoje siedziby mają tu przedstawiciele przemysłu nieuciążliwego dla środowiska, m.in.: ZPZ Szymanów, Bakoma, Prologis, Greiner.

Położenie geograficzne, obecność sanktuarium niepokalanowskiego, liczne zabytki oraz zadbane środowisko naturalne sprawiają, że Teresin odwiedzany jest przez coraz większą liczbę turystów i pielgrzymów, którzy korzystają co roku z bogatszej i wciąż unowocześnianej bazy noclegowej. Zakwaterowanie oferują m.in. Dom Pielgrzyma, hotele: Kuźnia Napoleońska, Jubilatka i Relax.

Od kilku lat Teresin doceniany jest jako atrakcyjne miejsce dla budownictwa jednorodzinnego. Do takiej oceny, poza wygodnym połączeniem kolejowym ze stolicą oraz typowymi zaletami małej miejscowości (cisza, czyste powietrze, bezpieczeństwo, stosunki międzyludzkie) przyczynia się również bogata infrastruktura. Na terenie gminy działają nowoczesne placówki medycyny rodzinnej, gabinety stomatologiczne, apteki, ośrodki kulturalne i sportowe, liczne punkty usługowe, sieć szkół publicznych cieszących się dobrą opinią – cztery szkoły podstawowe, dwa gimnazja oraz zespół szkół średnich. W niedalekim Szymanowie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek prowadzą renomowane prywatne gimnazjum i liceum dla dziewcząt, założone przez Marcelinę Darowską w 1907 r. Ofertę dla młodzieży męskiej wzbogaca prowadzone przez Ojców Franciszkanów Niższe Seminarium Duchowne w Niepokalanowie, otwarte nie tylko dla chłopców z powołaniem do stanu duchownego. Dzieciom młodszym służy Społeczne Przedszkole Integracyjne.

Teresin, jako jedyna gmina powiatu sochaczewskiego po raz drugi w 2003 r.znalazła się w „Złotej Setce Samorządów” – rankingu samorządów, opracowywanym przez dziennik „Rzeczpospolita” i Centrum Badań Regionalnych. Kryterium konstruowania listy jest zaangażowanie inwestycyjne w okresie trzech lat w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Przypieczętowaniem tego sukcesu było zajęcie w 2005 roku w podobnym rankigu „Rzeczpospolitej” 8 miejsca w Polsce w kategorii gmin wiejskich.

Ambicją władz Teresina jest zrównoważony rozwój gminy, aby była przyjazna dla inwestorów, gościnna dla turystów i atrakcyjna dla mieszkańców.

źródło: teresin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>